آزمون آلس

آزمون ALES
امتحان ورودی تحصیلات تکمیلی (بالای لیسانس) یا ALES، امتحانی است که امتیاز آن در برخی موارد جهت ورود به دوره‌های آموزش تحصیلات تکمیلی بعد از لیسانس و موارد مشابه از قبیل دوره‌های تخصصی و پذیرش مربی در دانشگاه‌ها و… در ترکیه مورد نیاز است. امتیاز به‌دست آمده در این امتحان به‌ وسیله برگه نتایج آزمون ALES به داوطلبان اعلام می‌شود و در مواقع لزوم توسط داوطلبان به مؤسسات مربوطه ارائه می‌شود.
این آزمون، سالانه دوبار از طرف مرکز گزینش و جابه‌جایی دانشجوی ترکیه (ÖSYM) در ماه‌های May و December برگزار می‌شود. این امتحان یک آزمون استعداد سنجی شامل ۲ بخش رقمی (Quantitative) و کلامی (Verbal) است وهدف از آن، سنجش توانایی افراد در زمینه‌های کلامی، رقمی و تفکر منطقی است که بر میزان موفقیت آنان در طی تحصیلات تکمیلی می‌تواند تأثیرگذار باشد. بدین ترتیب، سؤالات این آزمون در جهت سنجش میزان معلومات افراد در رشته تحصیلی تخصصی آنها نیست. سؤالات به گونه‌ای طراحی می‌شوند که فارغ‌التحصیلان رشته‌های مختلف دانشگاهی قادر به پاسخ دادن به آنها باشند.
تمام کسانی‌که در سال آخر دوره لیسانس مشغول به تحصیل هستند، دارندگان مدارک لیسانس، فوق لیسانس و دکترا و یا دانشجویان دوره فوق‌لیسانس و دکترا می‌توانند در این آزمون شرکت نمایند.
امتحان ALES در مراکز دانشگاهی ۴۱ شهر ترکیه و قبرس شمالی برگزار می‌شود. نتایج ALES از تاریخ برگزاری آزمون به مدت دو سال اعتبار خواهد داشت.
تغییرات جدید در آزمون ورودی فوق لیسانس و دکتری (آلس) ترکیه:
در تغییرات انجام شده امتحانات ۴  تستی تبدیل به امتحانات ۲  تستی شدند و مدت زمان امتحان تقلیل پیدا کرد و همچنین مدت اعتبار این مدرک از ۳ سال به ۵ سال تغییر کرد.
با توجه به اخباری که در وب سایت memurlar.net ترکیه منتشر شده تغییرات جدید در آلس اینگونه است:
۱- تعداد سوالات تست کم شده یعنی ۴ قسمت تبدیل به ۲ قسمت شده است و در شمارش قسمت در آلس جدید با دارا بودن بخش های ریاضی (sayısal) و زبان ترکی استانبولی (sözel) از ۲ قسمت و تست ها خواهد بود و ریاضی ۱ و ریاضی ۲ و زبان ترکی ۱ و زبان ترکی ۲ برداشته شد.
۲- در آزمون آلس جدید تغییراتی در مورد تست ها نیز انجام شده؛ تست های زبان ترکی استانبولی (sözel) در کلمات و در جمله ها و در قطعه ها درک مطلب، اتمام جمله و متن، پیدا کردن نکته ای که باعث پاشیدگی تفکر میشود، درک کلی مفهوم در قطعه ها و اینگونه موارد.
در اینجا از داوطلبان موفقیت در اطلاعات پایه یعنی بیشتر از دانستن زبان ترکی موفقیت در تفکر درست ارزیابی خواهد شد.
۳- تست های ریاضی آلس : شامل ریاضیات پایه، رابطه های اعداد و مساله های تک رقمی دو رقمی و سه رقمی و مباحث هندسه خواهد بود.
در اینجا داوطلبان باید دقت به حل مسائل، نوبت بخشی و توضیح و منطق داشته باشند زیرا این موارد در ارزیابی تاثیر گذار است.
در آلس جدید تعداد سوالات (a) کم شده و به زمان سوالات (b) اضافه شده همراه با قسمت (c) و در کل زمان امتحان کم شده است.
در گذشته امتحان از ۱۶۰ سوال و ۱۰ دقیقه زمان تشکیل شده بود ( ۳ ساعت ) ؛
در نظام جدید از قسمت زبان ترکی (sözel) 50 سوال و از قسمت ریاضی (sayısal) 50 سوال جمعا ۱۰۰ سوال و ۱۵۰ دقیقه (۲/۵ ساعت) مشخص شده و در این نظام تصور میرود که استرس امتحان کم شود.
۴- در نظام جدید هر دو مورد آزمون به شکل مساوی بارم بندی شده اند یعنی ۵۰ درصد زبان ترکی استانبولی و ۵۰ درصد ریاضیات.
۵-زمان اعتبار مدرک آلس از ۳ سال به ۵ سال تغییر کرد.
اسکن پاسپورت – اسکن عکس- پرداخت هزینه ثبت نام