آزمون اس ای تی

 
آزمون SAT1 مشتمل بر سه بخش بوده و مدت برگزاری آزمون ۳ ساعت و ۴۵ دقیقه می باشد.
Mathematics (ریاضیات – هندسه) : متشکل از سه قسمت می باشد. مدت زمان برگزاری این بخش ۷۰ دقیقه بوده و امتیاز قابل کسب از این بخش ما بین ۲۰۰ الی ۸۰۰ می باشد.
Critical reading (درک مطلب انتقادی / ادبیات زبان انگلیسی) : متشکل از سه قسمت می باشد. مدت زمان برگزاری این بخش ۷۰ دقیقه بوده و امتیاز قابل کسب از این بخش ۲۰۰ الی ۸۰۰ می باشد.
Writing (انشاء) : متشکل از سه قسمت می باشد. مدت زمان برگزاری این بخش ۷۰ دقیقه بوده و امتیاز قابل کسب از این بخش ۲۰۰ الی ۸۰۰ می باشد.
Variable section ( بخش ترجیحی ) : مدت زمان برگزاری این بخش ۲۵ دقیقه می باشد. شما در این بخش می توانید به سئوالات یکی از قسمت های ریاضیات ، انشاء و یا درک مطلب انتقادی به دلخواه پاسخ دهید.
سئوالات آزمون به سه شکل مختلف مطرح می گردد،
  • سئوالات چند گزینه ای (Multiple choise questions)
  • سئوالات تشریحی (student – produced responses) ( تعداد ۱۰ سئوال از سئوالات بخش ریاضیات از این گونه می باشد).
  • انشاء (Essay)
نتیجه آزمون SAT1 بر اساس ارزیابی جداگانه هر یک از سه بخش مذکور حاصل می شود. در اخذ پذیرش، دانشگاه های کشور ایالات متحده امریکا امتیاز کسب شده توسط  داوطلب از هر سه بخش آزمون را مدنظر قرار می دهند لیکن دانشگاه های کشور ترکیه مبنای پذیرش را بر اساس دو بخش ریاضیات و ادبیات زبان انگلیسی قرار داده و امتیاز بخش انشاء مدنظر قرار نمی گیرد.

 
آزمون *SAT آزمون استاندارد ارزیابی تحصیلی است که هر ساله توسط The College Board ترتیب داده می شود. دانش آموزان امریکایی پس از تکمیل دوره ی ۱۲ ساله ی تحصیل خود و دریافت مدرک دیپلم در این آزمون شرکت می کنند. این آزمون یک معیار سنجش برای ورود این دانش آموزان به دانشگاه های امریکا می باشد.
دانش آموزان و متقاضیان غیر امریکایی نیز می توانند در این آزمون شرکت کنند. آزمون SAT در شش آخرِ هفته ی مختلف سال (شنبه صبح ها) و در حوزه های بین المللی مشخص شده توسط The College Board در کشورهای مختلف برگزار می شود.
لذا یکی از کشورهایی که برای هموطنان عزیز جهت شرکت در این آزمون توصیه می شود کشور ترکیه است.
لازم به ذکر است که یکی از راه های پذیرش و گاها تنها راه پذیرش در اکثر دانشگاه های برتر کشور ترکیه که دارای رنکینگ بالای جهانی می باشند نتیجه و نمره این آزمون است.
در انتهای سال ۲۰۱۵ فرمت آزمون SAT دستخوش تغییراتی جدی شد. مارس ۲۰۱۶ اولین تاریخی بود که در آن آزمون The New SAT برگزار شد. The New SAT اصطلاحی ست که به شکل جدید آزمون نسبت داده می شود.
در نتیجه ی این تغییر آزمون هایی که قبل از مارس  ۲۰۱۶ برگزار می گردید عنوان The Old SATبه خود گرفت. متقاضیان عزیز توجه داشته باشند که تفاوت های بارزی بین شکل پیشین و کنونی آزمون وجود دارد و آزمون به شکل Old SAT دیگر برگزار نمی شود.